Anna Karendał
Co to jest: Terapia czaszkowo-krzyżowa?
Zaktualizowano: 15 paź 2019
Kiedy pierwszy raz usłyszałam tę nazwę, miałam niezbyt miłe i (jak się później okazało) niezbyt trafne skojarzenia. Fakt, nazwa niewdzięczna, ale stojąca za nią praktyka oraz jej doświadczanie rozwiewa wszelkie wątpliwości i napawa błogim spokojem.

Terapia czaszkowo-krzyżowa, to nieinwazyjna, a jednocześnie głęboka forma pracy z ciałem. Zalicza się ją do terapii manualnych; podtrzymuje ona zdrowie i usprawnia mechanizmy regulujące funkcjonowanie organizmu. Poprawia witalność i samopoczucie, a co za tym idzie - działa zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.
Pracując z ciałem możemy “uwolnić” (uleczyć; “wypuścić”) nie tylko ból czy urazy fizyczne ale również ciężkie przeżycia emocjonalne, zarówno te niedawne, jak i te sprzed wielu lat a nawet z początków naszego życia - okresu prenatalnego, porodu lub wczesnego dzieciństwa. Dowiedz się więcej i umów się na wizytę.
Rola płynu mózgowo-rdzeniowego w TCK:
W organizmie człowieka, obok bicia serca i oddechu, istnieje rytm, w którym wyraża się ruch płynu mózgowo-rdzeniowego. Niesie on ze sobą informację o zdrowiu i dostarcza ją do wszystkich tkanek w ciele. Prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego umożliwia człowiekowi właściwy rozwój i funkcjonowanie. Jednak wskutek urazów, wypartych emocji i chorób, przepływ ten może ulec zaburzeniu a nawet zablokowaniu. Objawia się to między innymi: napięciem, bólem i brakiem energii do życia. U dzieci, osadzone w ciele traumy i urazy mogą być powodem rozmaitych zaburzeń i dysfunkcji w rozwoju psychomotorycznym, poznawczym i emocjonalnym.
Terapia polega na wzmacnianiu naturalnego rytmu i usuwaniu blokad w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Techniki stosowane w TCK dały się poznać jako skuteczne narzędzie w radzeniu sobie z bólem, obrzękami i schorzeniami różnego typu.
TCK stosuje się np. w przypadku problemów z:
narządami ruchu ( zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe),
układem nerwowym (migreny, przemęczenie, nadpobudliwość, epilepsja, depresja, nerwice, zaburzenia snu, stany po śpiączce mózgowej, udary),
układem hormonalnym (zaburzenia menstruacyjne, niektóre rodzaje niepłodności, cukrzyca),
układem trawiennym ( bóle czynnościowe, zaparcia, biegunki, kolki),
układem odpornościowym,
traumą okołoporodową dziecka i matki.
Terapia przynosi także ulgę w stanach bólowych, po zabiegach w obrębie kości czaszki np. po interwencji stomatologicznej czy chirurgicznej.
Ponadto, pomocna jest w leczeniu zawrotów głowy, kłopotów ze wzrokiem i słuchem, nawracającego zapalenia uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięcia i bólu w stawie skroniowo–żuchwowym, wybicia żuchwy, wad wymowy i zgrzytania zębami.
Warto ją stosować również w przypadku:
wcześniactwa, kłopotów z koncentracją, nadpobudliwości psychoruchowej, dziecięcego porażenia mózgowego, autyzmu,dysleksji.
Terapia zalecana jest również na bóle kręgosłupa, stawów i mięśni, zapalenia korzonków, rwy kulszowej czy bolesne napięcie barków.
Może stanowić doskonałe dopełnienie rehabilitacji po kontuzjach i urazach powypadkowych (kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa).
Są też pewne przeciwwskazania do terapii :
ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej
świeże urazy przebiegające z krwotokiem
aktywne fazy schorzeń psychicznych
pierwsze trzy miesiące ciąży,
zapalenie opon mózgowych w ostrej fazie
niewygojone rany czaszki,
guzy i tętniaki występujące w czaszce,
udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu w początkowej fazie,
wodogłowie bezkomorowe,
ostre stany zapalne, przykładowo stawów,
wysoka temperatura ciała (gorączka),
świeże urazy ortopedyczne do 48 godzin po urazie.
w następnym blogu znajdziesz informacje o tym jak wygląda i przebiega zabieg.
Dowiedz się więcej i umów się na wizytę.
# cranio #terapeuta