Anna Karendał
Dlaczego empatia

Dlaczego tak istotna jest empatia oraz potwierdzanie i akceptowanie uczuć dziecka ...?Dzieci tak samo jak dorośli doświadczają wszystkich uczuć: przyjemnych, nieprzyjemnych i ambiwalentnych. Wszystkie uczucia, które przeżywa i wyraża dziecko są dozwolone, ważne i potrzebne. Jeżeli chcemy żeby dziecko lubiło i szanowało siebie to okazanie mu zrozumienia i akceptacji jest tu podstawą.
Bardzo istotne jest by wzrastało ono bez poczucia winy i wstydu z powodu tego, że przeżywa i wyraża emocje. Bywa, że rodzice mają problem z zaakceptowaniem nieprzyjemnych uczuć swoich dzieci.
Nie powinniśmy jednak im zaprzeczać, bagatelizować, krytykować czy wyśmiewać przeżywanych przez dziecko emocji. To samo dotyczy wyrażanych przez nie opinii i sposobu widzenia świata. Potwierdzenie uczuć i sposobu widzenia dziecka nie oznacza,że się z tym zgadzamy, jest to po prostu wyrazem szacunku wobec niego. To, czym rodzic powinien się zająć, to z pewnością nieakceptowalne zachowania, które często towarzyszą podczas wyrażania uczuć. Ważne jest, by dać przy tym dziecku poczucie, że widzimy, rozumiemy i akceptujemy stojącą za tym zachowaniem emocję. Niekiedy samo wysłuchanie i uznanie uczuć dziecka zaspokaja jego potrzebę bycia zauważonym i zrozumianym oraz sprawia, że silne emocje przemijają. Wtedy nie ma konieczności udzielania porad czy wspólnego poszukiwania rozwiązań, po za tym dzieci i tak najczęściej same dobrze wiedzą jak rozwiązać swój problem. Nas - dorosłych również czasami irytują tzw "dobre rady" udzielane nam w celu rozwiązania naszego problemu.
Dzieciom podobnie jak dorosłym zależy głównie na wysłuchaniu. Potwierdzając uczucia dziecka pamiętajmy aby najpierw się w nie wczuć, następnie identyfikujemy je i nazywamy a dopiero potem korygujemy zachowanie; dajemy porady lub poszukujemy rozwiązańnp: " Rozumiem, że jesteś zły, że kolega zabrał ci samochód ale nie wolno nikogo kopać..."
Co daje potwierdzanie i akceptowanie uczuć...?
Dziecko:
uczy się rozpoznawać i nazywać własne stany emocjonalne - co czuje, co się z nim dzieje,
kształtuje i pogłębia wgląd w siebie,
akceptuje siebie takiego, jakim jest,
sprawniej podejmuje ważne decyzje,
przeżywa mniej konfliktów wewnętrznych i kompleksów,
opiera się na swoich preferencjach a nie ogląda na cudze oczekiwania,
jest bardziej asertywne i potrafi lepiej chronić się przed zagrożeniamioraz złym wpływem innych.
W relacji dziecko - rodzic:
pogłębienie i umocnienie więzi,
wzajemny szacunek i zaufanie,
poczucie bezpieczeństwa,
autentyczność uczestników relacji.
Aby dowiedzie się więcej o tym jak rozwiązać problemy w komunikacji między rodzicami i dziećmi i co może je powodować, odwiedź nasz blog lub rzuć okiem na ofertę treningów i konsultacji na stronie głównej Splendid Life.
#empatia #rodzina #konsultacjerodzinne