top of page
  • Zdjęcie autoraAnna Karendał

Jak przygotować się do zabiegu: Terapia czaszkowo-krzyżowa.

Zaktualizowano: 14 mar 2021

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie potrzebna jest dokumentacja medyczna, RTG czy wyniki badań, ale można ubrać się wygodnie i zabrać ze sobą butelkę wody do picia. 

Sesję poprzedza rozmowa na temat dolegliwości i oczekiwań pacjenta.


Jak wygląda zabieg?

Zabiegi mogą odbywać się wszędzie tam, gdzie zarówno pacjent, jak i terapeuta, czują się komfortowo. Zazwyczaj jednak mają miejsce w gabinecie, na specjalnym łóżku do masażu gdzie Pacjent leży na plecach lub w innej, wygodnej pozycji. Terapia nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, tym niemniej zalecana jest odzież miękka, lekka, nie krępująca ruchów, bezuciskowa. Cały zabieg trwa około godziny. W czasie zabiegu można rozmawiać. 


Przed zapisaniem się na zabieg warto sprawdzić czy dotyczą nas jakiekolwiek przeciwwskazania do terapii. 


Na czym polega zabieg?


Terapeuta w czasie zabiegu  wykonuje konkretne układy terapeutyczne. Dotyka różnych miejsc na ciele pacjenta między innymi na: stopach, kości krzyżowej, miednicy, klatce piersiowej i na głowie. 

Stosując delikatny, ale głęboko oddziałujący dotyk, powoduje rozluźnienie tkanek miękkich i doświadczenie głębokiego relaksu, co następnie umożliwia „uwolnienie” szkodliwych napięć i regenerację organizmu. Podobnie wygląda praca z narządami jak i równoważenie układu  mięśniowego, kostnego, hormonalnego lub pokarmowego. 

Duża część technik terapeutycznych skierowana jest na przywrócenie naturalnego, wzajemnego ruchu kości czaszki i elastyczności membran otaczających mózgowie. Dla znacznej większości pacjentów jest to tak kojące i odprężające uczucie, że zapadają w błogi sen. 

Terapia może być również stosowana miejscowo np. w obrębie kostki, kolana, biodra, łokcia, barku lub żuchwy. W ten sposób eliminuje się (uwalnia) różne ograniczenia i dysfunkcje, a tym samym przywraca ruchomość, dając odczucie rozluźnienia i dobre samopoczucie. 

Gdy następuje uwolnienie traumatycznego przeżycia, mogą się pojawić mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego, reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz, uczucie zimna lub gorąca. Właśnie dlatego, bezpośrednio po zabiegu, pacjent może czuć się wypoczęty i pełen energii lub przeciwnie – śpiący, zmęczony, czy też słaby.


Jak często powinno się chodzić na zabiegi?

Zaleca się jeden lub maksymalnie dwa zabiegi w tygodniu, ponieważ organizm pacjenta potrzebuje czasu, aby dostroić się do nowego poziomu równowagi wewnętrznej. Proces ten trwa około trzech dni od chwili zakończenia zabiegu.


Jak długo trwa terapia czaskowo-krzyżowa?

Ilość spotkań zależna jest od potrzeb pacjenta oraz złożoności problemu; można poprzestać na jednej wizycie lub kontynuować. Z niektórymi pacjentami widuję się raz w miesiącu - profilaktycznie; inni przychodzą zawsze, gdy tylko czują taką potrzebę - raz na pół roku, co tydzień lub dwa razy w tygodniu - jeśli sytuacja tego wymaga. 


Czego nie można robić po zabiegu?

Po zabiegu możemy funkcjonować zupełnie zwyczajnie. Odradzam jednak spożywania alkoholu, zażywania narkotyków, nadmierny wysiłek czy silne przeżycia; czyli czynniki utrudniające bądź nawet uniemożliwiające regenerację organizmu.


# terapeuta #terapia

218 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page